top of page

ROKY S BARVAMI
ILJA HARTINGER

3. 10. - 16. 11. 2023

Srdečně vás zveme na výstavu ROKY S BARVAMI, která představuje celoživotní průřez uměleckou tvorbou malíře Ilji HartingeraVýstava probíhá od 3.10. do 16.11.2023. Otevírací doba Út - Pá: 13 - 19h.

Kurátorem výstavy ROKY S BARVAMI je Jolana Pastor.

Vernisáž výstavy proběhne v úterý 3.10. od 18:00

Těšíme se na společná setkání!

KATALOG VÝSTAVY

PRODEJNÍ DÍLA

hartinger_wix.jpg

ILJA HARTINGER (1935 v Karolince) – pochází ze sklářské rodiny, vystudoval Střední umělecko průmyslovou školu v Brně a poté Vysokou školu umělecko průmyslovou v Praze, v ateliéru malby a grafiky u profesora Antonína Strnadela.

Maluje olejem i akvarelem, nejčastěji v kombinaci s kvaší a pastelem. Vytvořil také mnoho monumentálních vitráží technikou leptaného a pískovaného skla. V současné době se věnuje převážně olejomalbě s častými motivy valašské krajiny a přístavních měst.

"Ilja Hartinger prošel tím nejlepším školením na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru uznávaného Antonína Strnadela.  Kromě tohoto pedagoga na něj měl velký vliv i další z nich – Jan Bauch. Ilja patřil k vnímavým studentům, dokázal vstřebat Strnadelův vliv folklórní tématiky a expresivitu Jana Baucha. Obojí dovede syntetizovat autentickým způsobem tak, že se z něj postupem času stal oblíbený umělec, klasik Valašska, kde již desítky let patří k významným autorům. Jeho projev je autentický tím, jak se snaží vyjádřit emoce z bezprostředního okolí. Folklórní a krajinné náměty rozvíjí tradičními i experimentálními přístupy. Jeho technika malby pomocí špachtlí mu umožňuje ztvárnit plastický reliéf a prolínání barevných vrstev, které jsou na obraze zřetelné (připomínají geografické vrstvy, kde je vidět struktura). Právě struktura Hartingerovi umožňuje dosáhnout barevného efektu a malba působí ve výsledku efektem zářivosti.  Umělcovy obrazy jsou kantátami rodného kraje, v nichž pulzuje jeho vize. Celý život se snaží zachytit pravdivost krajiny, kterou miluje."

Jolana Pastor - kurátorka výstavy

bottom of page