top of page

PADESÁT PŘÍPADŮ MALÍŘE VALEČKY
JOLANA PASTOR & JAROSLAV VALEČKA

10. 10. - 15. 10. 2022

Dovolujeme si vás pozvat na jedinečný týden v Galerii ART Concept. V pondělí 10.10. od 18:00 proběhne v naší galerii křest knihy Padesát případů malíře Valečky, která je společným dílem kurátorky Jolany Pastor a malíře Jaroslava Valečky. Od úterý 11.10. je pro vás u této příležitosti připravena komorní výstava obrazů Jaroslava Valečky, které byly inspirací pro mnoho povídek právě z této nově vycházející publikace. Ve čtvrtek 13.10. od 18:00 následně proběhne autorské čtení, za účasti obou autorů. Neváhejte využít této jedinečné příležitosti a přijďte se seznámit s novými obrazy a příběhy Jaroslava Valečky.

 

Celý týden pro vás máme otevřeno v naší standardní otevírací době: Út - Pá: 13:00 - 19:00 a So: 11:00 - 18:00, Galerie ART Concept, malá výstavní síň Mánes, Masarykovo nábřeží 250, budova Mánes.

Těšíme se na společná setkání!

46.jpg

Jaroslav Valečka (*1972)

Jaroslav Valečka je jedním z nejvýraznějších umělců české výtvarné scény. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha soukromých i veřejných sbírkách jako např. Národní galerie Praha, GASK Kutná Hora, Oblastní galerie Liberec, Festung Koenigstein a mnohé další. Je členem mezinárodního stuckistického hnutí, které obhajuje klasickou malbu a v současné době vystavuje na výstavě STUCK in Venice v galerii Crea při Benátském bienále.


Osobitý a nezávislý tvůrce, který si hledá cestu k divákovi neotřelostí a hloubkou sdělení svých magických obrazů. V jeho díle se trvale promítá krajina dětství a dospívání severních Čech, s jejichž pamětí záměrně pracuje. Z obrazů se nedozvíme plnou výpověď. I spisovatelka Jolana Pastor v příbězích nechává na čtenářově fantazii, aby si každý dotvořil konec události. Za obrazovou magií výtvarného projevu se daří Valečkovi virtuózně zachytit emoce a city, skrze které rozdmýchává v člověku niterná hnutí a obavy. Melancholie tiché bolesti i naděje světla prostupuje celým dílem, aby rezonovala v každém z nás.


U příležitosti malířových padesátin vychází ve spolupráci s Jolanou Pastor povídková kniha "Padesát případů malíře Valečky", jejichž obsahem je volná umělecká interpretace obrazů, která našla svůj počátek ve vypravování oblíbeného výtvarníka. Pro Valečkovu tvorbu je příznačných několik námětů i motivů, k nimž se ve svém díle opakovaně vrací.

Čtenář se tak v padesáti příbězích Jolany Pastor může dozvědět o osudech jednotlivých postav z malířových obrazů a nahlédnout i jeho inspiraci. Humorně i s nadsázkou, která je blízká oběma tvůrcům dochází k ojedinělému dialogu textu a obrazu, který není v českém i světovém prostředí zcela běžný. Publikace je opatřena padesáti obrazy a doplněna předmluvou spisovatele Jaroslava Rudiše.

Knihu pokřtí Adam Hnojil.

bottom of page