top of page

PAVEL BAXA &
LUDMILA BAXOVÁ

16.11. - 3.12.

Dovolujeme si vás pozvat na jedinečnou výstavu  uměleckých děl Pavla Baxy a Ludmily Baxové. Výstava bude probíhat od 16.11. do 3.12.,
Út - Pá: 14:00 - 20:00 a So: 11:00 - 19:00, v prostorách Galerie ART Concept, Masarykovo nábřeží 250, budova Mánes.

Výstava probíhá pod záštitou Ministerstva kultury České republiky.

 

Věříme, že vás tato výstava zaujme a bude se vám v našich galerijních prostorách líbit!

Pavel Baxa

Pavel Baxa (*1948) - umělec, autor nových technologií, ryzí člověk s přesahem

Umělecký designér a technolog, který dokáže mistrovsky kombinovat sklo, kámen a kov. Pomocí těchto materiálů tvoří jedinečné šperky, objekty a mnoho interiérových instalací. Za svého života se dokázal již výrazněji prosadit v zahraničí a jeho díla jsou součástí mnoha světových soukromých sbírek. Během tvůrčího procesu vynalézá své inovativní postupy a vytváří nové materiály. Z hlediska veřejného prostoru zde za zmínku stojí například Památník války za nezávislost v Estonském hlavním městě Tallin.

Ludmila Baxová (*1954) – energická a nezávislá umělkyně s vytříbeným smyslem pro barvy

Umění je pro mnohé dovednost, pro jiné krásný prožitek, pro Ludmilu Baxovou je to rozhodně cit převedený do konkrétních děl. Své myšlenky, důslednost a energii převádí v nápady, které jsou realitou v podobě návrhů ucelených interiérů, šperků a mozaiky.  Veškerou krásu tvoří s mimořádným smyslem pro barevnou kompozici. Její díla jsou poutavá, okouzlující, při pohledu na ně se divák nejen zastaví, ale přemýšlí o tom, zda se smí dotknout, zda je smí vlastnit, přemýšlí o tom, …co je to za příjemný pocit, který vnímá.

Umění, které překračuje smyslové poznání, je kognitivní, navozuje pocit štěstí, spoluutváří charakter člověka, dovolí člověku pochopit, co jsou to duchovní hodnoty, překvapí a v neposlední řadě - dovolí člověku uchovat vše poznané. 

Díla, vytvořená Pavlem Baxou, zcela právem můžeme považovat za součást kulturního dědictví naší země. Jím vytvořená díla představují mimořádnou řemeslnou dovednost, sny a fantazii přepracované v dokonalou krásu, která se tak stává, tak říkajíc - rodinným stříbrem.

Umění nás učí vnímat, chápat, prožívat a hodnotit. Tyto pocity a dovednosti jsou věcí tolikrát popsané teorie, ale díla Pavla Baxy nás naučí pokoře, respektu, ale také touze – být stále v přítomnosti konkrétního díla, a to bez ohledu na to, zda jde o solitérní dílo, šperk, bytový doplněk, celý interiér, případně památník.

Jedná se o velmi nadaného a respektovaného umělce, který má svá díla v mnoha zemích světa. Je autorem nových technologií na tepelné zpracování skla a jeho propojení s kovem a kamenem s využitím galvanoplastiky. Vyvinul nové šperkařské slitiny s vlastnostmi drahých kovů s názvy Cronilit a Ferálium. 

Vystudoval Odbornou školu pro zpracování kovů a kamenů v Turnově (1969), kde se specializoval na šperk. Jeho vášeň a zaujetí pro minerály jej přivedla do Ústavu pro výzkum rud v Praze, kde rozvinul vlastní technologii zpracování mineralogických vzorků. 

Na Přírodovědecké fakultě UK učil obor Zpracování mineralogických vzorků.  

Pavel Baxa tvoří v několika rovinách, a to se zaměřením na svůj unikátní projev. Mimo vlastní šperkařskou tvorbu navrhuje a realizuje interiérové solitéry, celé interiéry a velké objekty pro veřejná prostranství. 

V roce 1980 se stal členem Svazu výtvarných umělců v Praze.

V roce 1981 založil vlastní galerii v Praze, kterou zničila povodeň v roce 2002. Tato galerie už nebyla obnovena v původním rozsahu, ani na stejném místě. 

Vladimír Spousta v roce 1995 napsal. „I když je krása základní estetický pojem, není jediným projevem estetického vztahu ke skutečnosti. Mezi estetickými kategoriemi nacházíme i jiné projevy tohoto vztahu: např. vznešeno, tragično, poetično.“ Pavel Baxa tvoří s nepokrytou láskou, s využitím vědy a vlastních technologických postupů a jistě světu nabízí ono zmíněné vznešeno, tragično i poetično

Mgr. Hana Zmek, MBA - kurátorka výstavy

bottom of page