top of page

ADAM'S LAMENT
PAVEL ROUČKA

28. 11. 2023 - 2. 2. 2024

Srdečně vás zveme na výstavu s názvem ADAM'S LAMENT, která představuje nejnovější tvorbu malíře, grafika, ilustrátora a pedagoga Pavla Roučky. Výstava probíhá od 28.11.2023 do 2.2.2024. Otevírací doba Út - Pá: 13 - 19.

Kurátorem výstavy ADAM'S LAMENT je Jan Beneš.

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 28.11. od 18:00

"Pozdní je nářek Adama vypuzeného z ráje, pozdní bude nářek nás všech, až naše reptání proti všemu a všem dojde sluchu nějaké ničivé síly.” 

Pavel Roučka

Těšíme se na společná setkání!

KATALOG VÝSTAVY

PRODEJNÍ DÍLA

roučka_vizual_final.jpg

PAVEL ROUČKA (1942) – malíř, grafik, ilustrátor a pedagog. V letech 1956 – 1960 studoval v Praze Průmyslovou školu geodézie a kartografie. Doposud absolvoval více než sto samostatných i kolektivních výstav v Evropě, Americe, Asii či Africe. Je zastoupen ve sbírkách mnoha českých i mezinárodních institucí a řady soukromých sběratelů.

Malíř, grafik Pavel Roučka je umělec se širokým rozhledem ale i výtvarným záběrem. To je dáno jeho sečtělostí, znalostmi a neustálým zájmem o život jako takový.

Pro tuto výstavu jsme připravili výběr z posledního období tvorby s názvem “ADAM’S LAMENT” a zde bych si dovolil citovat autora:

“Pozdní je nářek Adama vypuzeného z ráje, pozdní bude nářek nás všech, až naše reptání proti všemu a všem dojde sluchu nějaké ničivé síly.”

Vy, kteří znáte autora víte, že to jsou slova poučeného optimisty s velkými životními zkušenostmi, který nám dává návod k zamyšlení. V základu Pavlovy imaginace je nejčastěji figura, někdy jen jako obrys-náznak nebo gesto lidské přítomnosti.

Autora jsem mnohokrát sledoval v jeho ateliéru při tvorbě a vím, že jeho rukopis - nenapodobitelný, rozpoznatelný a mne neustále udivující ve formě “ALLA PRIMA”, kdy v jeho podání myšlenkové impulzy opravdu přecházejí pomocí štětce přímo na plátno.

Autorovy obrazy i koláže naznačují děje, skryté příběhy, ale ponechávají nám prostor pro fantazii a zvědavost. V tom se skrývá celá přitažlivost
a síla autorova díla.

Jan Beneš - kurátor výstavy

bottom of page